Nobel alan ilk Türk

Her ne kadar Nobel gibi verildiği her alanda dünyanın en prestijli ödülünü Pamuk'tan önce hak eden Yaşar Kemal gibi yazarlarımız olsada kendisini Türkiye'ye bu gururu yaşattığı için tebrik ediyorum. Ancak  Nişantaşı'nda büyüyüp, sonra da Amerika'da eğitim almış bu burjuva "aydınımızın" yaptığı saçma açıklamaları ne yazıkki ortadan kaldırmıyor. Gerçi ben Nobel ödülünü verenlerin Pamuk'un bu son çıkışıyla onu gündeme alsalarda bu nedenle ödülü verdiklerini düşünmüyorum.Tabi Güneydoğuya, Doğuya Anadolo'ya bir turist havasıyla giden, ne orada yaşamış, ne o akıl almaz kışlarında elleri donana kadar yürümüş bir adam bile değilken, yani halkına yukarıdan bakan bir aydının gerçek bir aydın olma ihtimali dünden beri aklıma takılan ve adeta içimi kemiren ve hala cevaplayamadığım bir soru. Orhan Pamuk belki çok iyi bir yazar olabilir, (Hatta bana göre ilk kitabını okuduğumdan beri tıpkı Yaşar Kemal gibi bir dünya yazarıdır.) edebi anlamda onu eleştirebilecek bilgi seviyesinde olduğumu düşünmüyorum ancak bir aydın olmaya, halkını tanıyıp onların dertlerini dinleyip aktarabilecek, dünyaya duyurabilecek bir toplum adamı olmaya ne hazırdır ne de böyle bir amacı vardır.

İşte bu yüzdendir ki Orhan Pamuk yaptığı saçma açıklamalar sonrasında ülkesinde onu edebiyatıyla tanıyıp seven birçok insanı kırmış, bugün aldığı Nobel'e bile sevinmelerini engellemiştir. Oysa bir edebiyatçıdan beklenen her ne kadar toplumsal bir görev değilsede en azından gerçekliği kanıtlanmamış bir tarihi olayı elinde hiçbir şey olmadan sadece bir anlık kızgınlık ya da başarı, ödül uğruna kullanmamak, yalanlara alet olmamasıdır.

Pamuk daha önce yaptığı açıklamalarında Türkiye'de yıllarca uygulanan, bugünde birçok düşünce adamının eskisi kadar olmasada kahrını çektiği işenceler, sadece düşündüğü için hapislerde süründürülmek gibi ayıplarımızı ortaya koyduğu yani hep kabul etmediğimiz edemediğimiz gerçekleri açıkladığında ya da bunlara kitaplarında değindiğinde kendisini takdir etmiş ve o zaman için örnek bir aydın yapısını ortaya koyduğunu düşünmüştük. Yurtdışında Türkiye düşmanları her ne kadar bunları kullansada, Türkiye'nin bu gerçeklerle Orhan Pamuk ya da başkaları söylemeden önce yüzleşmesi, düşmanlarına açık bir kapı bırakmaması gerekirdi. Ama Pamuk, tüm bu kitaplarına rağmen gerçek anlamda Nobel'i hak edeceek ölçüde edebi ve insani sorumluluklar alan eserler versede ne yazık ki ondan daha fazlasını istediler.Evet Orhan Pamuk Nobel Edbiyat ödülü uğruna yalanları kabul etti, tıpkı listeye alınmayan üç Türk asıllı Hollanda milletvekilinden ikisinin koltuk uğruna kararlarını değiştirerek sözde soykırımı kabul etmesi gibi. Ama ne olursa olsun, tarih Orhan Pamuk'un yalanlarını değil Nobel edebiyat ödülü alan ilk Türk olmasını yazacaktır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !